Ingrediencie

pohánka lúpaná 250 g
cesnak 1 strúčik
olivový olej 2 PL
zeleninový vývar alebo voda 600 ml
šalotka 2
huby šitake alebo šampiňóny 250g
maslo 30 g
ryžový ocot 2 PL
sójová omáčka 3 PL
med 1 PL
sumac 1 ČL (nevadí ak vynecháte)
petržlenová vňať hrsť
soľ a čierne korenie na dochutenie

Tagy receptu

Pohánková kaša s karamelizovanými hubami

Postup

Čas prípravy je 40 minút pre 4 porcie.

Pohánku premyte pod tečúcou vodou a nechajte odkvapkať v sitku. V menšom hrnci zohrejte olivový olej, alebo maslo a krátko na ňom opražte posekaný cesnak. Pridajte pohánku a vývar (zeleninový alebo kurací, prípadne vodu), osoľte a priveďte do varu. Pamätajte, že na jeden diel pohánky idú dva diely vody (vývaru). Nechajte vrieť 2-3 minúty a potom odstavte zo sporáka. Nechajte pohánku prikrytú ďalších 25-30 minút, aby nasiakla všetku tekutinu. Prekyprite vidlčkou.

Nakrájajte šalotku na jemno. V panvici zohrejte maslo a šalotku opražte. Pridajte nakrájané huby šitake alebo šampiňóny (alebo huby, čo ste nazbierali na vašej vychádzke prírodou) a nechajte podusiť 15 minút kým sa neodparí voda.

Do hubovej zmesi pridajte ryžový ocot, sójovú omáčku, med a sumac. Ak nie je sumac vo vašej kuchyni nevadí, pridajte trochu bieleho alebo čierneho korenia. Ale sľúbte si, že si sumac zoženiete :).  Ešte chvíľu povarte, kým nezačnú huby karamelizovať.

Na záver môžete všetko zmiešať spolu s petržlenovou vňaťou alebo si na tanieri vytvoriť samostatné vrstvy pohánky, húb a byliniek tak ako na našom obrázku. K tomuto receptu sa skvele hodí trochu kyslej smotany.

Na prípravu sme použili

Doprava zadarmo od 29€
Rýchla expedícia
Zbieram Niq body
Premium BIO
Eco friendly
Remeselná výroba